Czas: 21 lipca 2018, godz. 11:00-12:30

Kosmonautka to edukacyjny warsztat rzeźbiarsko-herstoryczny dla dziewczynek i chłopców w wieku od 5 do 10 lat. Warsztat rozpoczyna się aktywnym czytaniem książki "Kosmonautka" Piotra Wawrzeniuka, która opowiada o dwunastu mamach wykonujących różne inspirujące zawody. Zwrócimy uwagę na odpowiednią odmianę nazw zawodów, posiłkując się naukową pozycją wydawniczą - Słownikiem Nazw Żeńskich Polszczyzny.

Część artystyczna zabierze nas w podróż z Mamą Kosmonautką - przypomnimy pierwszą kobietę w kosmosie – Walentinę Tierieszkową, która w 1963 roku rozpoczęła lot w kosmos na statku Wostok 6. Wspólnie stworzymy duże rzeźby z materiałów recyklingowych inspirowane historią Walentyny.

Kiedy szukamy informacji o Walentynie Tiereszkowiej, czytamy że była astronautą, kosmonautą i bohaterem. Kosmonautka pomoże nam znaleźć właściwe określenia nie tylko, by mówić o Walentynie, ale również o wszystkich kobietach, dziewczynach i dziewczynkach, które znamy.

 
 

Pamela Bożek - artystka wizualna, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mama Ignacego. Prowadziła autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci w Szkółce Niedzielnej Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent oraz krakowskie cykliczne spotkania z książką żydowską. Razem z Michałem Lendą jako kolektyw TUSZ NAD KARTKĄ prowadzi warsztaty dla dzieci o ważnych i trudnych sprawach.